Quantcast
Channel: unfamusic.com » Tracks
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Singiel “Booster”

$
0
0
unfa - Booster front cover

Okładka

 

Posłuchaj na YouTube:

Lub ściągnij za darmo z Jamendo:

Historia

Utwór pierwotnie miał być częścią albumu “Static”. Nie stało się tak z przyczyn technicznych. Utwór ponad rok leżał “w szufladzie”. Dopiero niedawno poradziłem sobie z tym, co wówczas zablokowało moją pracę z tym utworem i mogłem go skończyć.

Pomyślałem, że wydam go podobnie jak “Hit me in the Phase”, “ReTension”, “Spin” lub “Fisharmony” – jako singla. Jednak 10-minut (a taki mniej więcej był czas tego utworu w “starej” wersji sprzed roku) to jak na singla od unfy trochę krótko. Dotychczasowe nie schodzą raczej poniżej kwadransa i takie metakompozycje chciałbym dalej tworzyć i publikować jako single. Zdaję sobie sprawę że słucha się tego trochę jak krótkiego miksu DJ-skeigo kilku utworów i raczej szeroka publiczność się nimi nie zachłyśnie, bo to format nieradiowy, ale robię to trochę dla siebie i mam z tego frajdę, bo forma daje wiele możliwości a ja lubię bogactwo w muzyce, nawet jeśli jest to muzyka tak “uboga” jak techno czy drum’n'bass.

Pierwotnie był to utwór bardzo w klimacie techno, jednak z czasem nabawił się również mocnych elementów drum’n'bass. Powstał swoisty gradient.

unfa z Chórem WUM w Bieszczadach

Dużo pracowałem nad tym utworem we wrześniu 2014, podczas wyjazdu z Chórem WUM w Bieszczady, po zejściu ze szlaku. Tam też powstała okładka, bardzo prosta i jasna, może kontrastująca przez to z muzyką, która jest co prawda (w moim prywatnym odczuciu) radosna i prosta, ale jak na singla od unfy przystało, zawiera wiele motywów, dźwięków i jest w tym trochę zbliżony do twórczości grupy Dream Theater. Ponadto brzmienie jest raczej z tych cięższych, co może się kojarzyć z mrocznymi barwami – ja jednak słuchając Booster widzę dużo światła.

Technicznie

Zdjęcie z LMMS z załadowanym projektem Booster

Utwór podobnie jak każdy poprzedni singiel wyciskał siódme poty z mojego sprzętu. Po raz pierwszy na dużą skalę zastosowałem w nim tzw. kompresję nowojorską oraz bramkowany pogłos (z j. ang. gated reverb) na stopie i werblu. Dzięki temu dźwięki wskoczyły na nowy poziom jakości i mocy. Czego potwierdzenie słyszałem już z ust odbiorców – co mnie cieszy, a jakże!

Podczas końcowej fazy pracy, gdy należało wykończyć miks (czyli to jak wszystkie dźwięki współgrają tworząc obraz dźwiękowy utworu) chwyciłem się stosunkowo niedawno poznanych narzędzi jak bramka (z j. ang. gate) – która stosowana w tandemie z pogłosem pozwoliła mi podnieść moc i soczystość syntetycznych bębnów. Werbel i stopa wiele na tym zyskały.

Kolejnym narzędziem które stosuję od niedawna (misiąc, dwa?) jest poszerzanie obrazu stereofonicznego za pomocą efektu “Narrower” (z j. ang. narrowwąski). Efekt ten jak sama nazwa wskazuje – zawęża obraz stereofoniczny. Przy 100% efektu daje to dźwięk mono, czyli uśrednienie lewego i prawego kanału. Jeśli tak otrzymany sygnał odwróci się (z j. ang. invert) i domiksuje do oryginalnego stereofonicnzego sygnału – usuwamy dźwiek ze “srodka”, wzmacniając jednocześnie różnice pomiędzy lewym i prawym kanałem (by wycięliśmy to co mają wspólnego – logiczne). Zabieg ten pozwolił mi nadać perkusji i innym instrumentom więcej przestrzeni, a więc cały miks stał się czytelniejszy, bo zwiększyły się odległośni między poszczególnymi instrumentami – jedne są wąskie, inne szerokie (stereofonia), jedne blisko (mało pogłosu) inne daleko (dużo pogłosu), jedne są jasne (dużo wysokich składowych) inne ciemne – w ten sposób niczym pędzlem maluje się obraz dźwiękowy w muzyce.

Przywołam jeszcze raz tzw. kompresję nowojorską. Jest to technika używania kompresora, która polega na tym, że sygnał skompresowany bardzo agresywnie (krótki atak i release, niski treshold i wysokie ratio) miesza się z “suchym” (z j. ang. dry) to jest nie przetwożonym sygnałem. W ten sposób zachowujemy wysoką dynamikę sygnału (czyli nie odbieramy mu życia) ale wyciągamy w górę ciche detale. W ramach ćwiczenia i utrwalania tej techniki, zastosowałem ją chyba na wszystkich instrumentach w mniejszym lub większym stopniu.

Wszystko to sprawiło, że miks był sam w sobie mało dynamiczny. Przyszło mi do fazy masteringu, czyli ustalenia ostatecznej barwy i głośności całości przed publikacją. Okazało się, że gdy próbuję wycisnąć limiterem dodatkowe 8-9 dB, całości nie da się słuchać. I tu zasłużył się mój przyjaciel, który zachęcił mnie, żebym takie surowe puścił w świat. Dodałem więc ledwo 2.5 dB na limiterze, żeby szczyty “dobiły do zera”  i poszło. W efekcie utwór na pierwszy rzut ucha brzmi jakby cicho – ale dzięki temu pomimo że przez cały czas nachrzania mocna perkusja, można tego słuchać bez bólu głowy, przez te 19 minut. Dzięki Bogu za dynamiczną muzykę! :D

Na koniec kilka słów o solówce. Zdecydowana większość mojej muzyki powstaje “z myszki” – przez lata pracy z sekwencerami nie miałem klawiatury MIDI, daltego nauczyłem się przelewać moje pomysły muzyczne na komputer  w inny sposób. Jednak powoli staram się to wzbogacać, a niektórych rzeczy po prostu nie da się wyklikać na zimno, dlatego podobnie jak końcową solówke na Hammondzie na singlu “Spin” – i tę nagrałem faktycznie na klawiaturze MIDI. O ile solówka w “Spin” została trikowo nagrana w zwolnionym tempie, o tyle ta tutaj powstała już “w czasie rzeczywistym”. Wielce prawdopodobnym jest, że w toku najbliższych lat zapoznam się bardzo blisko z klawiszami i zacznę naprawdę grać co mam nadzieję pomoże też ożywić moje elektroniczne produkcje.

I tym optymistycznym… Eeee tam! Słuchajcie i komentujcie, ciekaw jestem waszych wrażeń :)

- unfa


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images

Pangarap Quotes

Pangarap Quotes

Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.

Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.

HANGAD

HANGAD

MAKAKAALAM

MAKAKAALAM

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC

Trending Articles


FORECLOSURE OF REAL ESTATE MORTGAGE


Winx Club para colorear


Girasoles para colorear


Loro para colorear


Renos para colorear


Lagarto para colorear


Long Distance Relationship Tagalog Love Quotes


Tagalog Love Facts About Men


RE: Mutton Pies (mely)


El Vibora (1971) by Francisco V. Coching and Federico C. Javinal





Latest Images

Pangarap Quotes

Pangarap Quotes

Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.

Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.

HANGAD

HANGAD

MAKAKAALAM

MAKAKAALAM

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC